ТЕПЛОВА ДІЯ СТРУМУ. ЗАКОН ДЖОУЛЯ - ЛЕНЦА
Якщо на ділянці кола не здійснюється механічна робота і струм не створює хімічну або іншу дію, то вся робота струму витрачається на нагрівання провідника:
Робота струму повністю переходить в теплоту лише у випадку нерухомого металевого провідника.
Англійський фізик Джеймс Джоуль у 1841 році та російський фізик Емілій Ленц у 1842 році незалежно один від одного, на основі дослідів, установили, що в нерухомих металевих провідниках уся робота електричного струму витрачається на збільшення їхньої внутрішньої енергії.
Нагрітий провідник віддає отриману енергію навколишнім тілам, але вже внаслідок теплообміну.
Закон Джоуля-Ленца. Кількість теплоти, яка виділяється провідником зі струмом, визначається добутком квадрата сили струму, опору провідника і часу проходження струму:
де Q - кількість теплоти, яка виділяється провідником зі струмом; І - сила струму в провіднику; R - опір провідника; t - час проходження струму.
Якщо провідники з’єднані паралельно, то вони перебувають під однаковою напругою, у такому випадку Q зручно розраховувати за формулою:
ВЧИМОСЬ РОЗВ'ЯЗУВАТИ ЗАДАЧІ:
Задача 1. Яка кількість теплоти виділиться протягом години в провіднику опором 10 Ом за сили струму 10 А?
Задача 2. Яку корисну роботу виконає двигун електричного міксера за 2 хв, якщо
за напруги 220 В сила струму в обмотці двигуна дорівнює 0,5 А? ККД становить
76 %.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: опрацювати п.35, виконати задачу
Задача . При проходженні через провідник з опором R = 20 Ом струму, у ньому протягом t = 15 хв виділилось Q = 72 кДж тепла. Якої сили струм пропускали через провідник?
Коментарі
Дописати коментар